خودکشی

خودکشی

خود کشی یکی از علائم افسردگی به شمار می آید ,علاوه بر افسردگی اختلال اسکیزوفرنی, اختلالهای شخصیت, اختلال اضطرابی و وابستگی به الکل و سایر مواد با خود کشی در ارتباط هستند. زمانی که فرد به این باور می رسد که دیگر زندگی براش معنی ندارد و وجودش برای کسی حتی برای خودش مهم نیست دست به این کار می زند. حس خودکشی در ابتدا به صورت فکری گذراست اما به تدریج گسترده تر میشود طوری که مانند یک پرده سیاه مغز را احاطه می کند, گویی شخص با این اقدام به آرامش می رسد. این باور منفی باعث تشدید سرعت عمل در خودکشی میشود به این معنی که فرد درصدد یافتن بهترین و سریعترین راه برای خلاصی خود بر می آید. این اقدام می تواند منجر به مرگ یا آسیب به خود شود. در بعضی از موارد اختلال های شخصیتی فرد برای جلب توجه اقدام به خودکشی و یا خود آزاری می کند.
با افزایش سن اقدام به خودکشی بیشتر می شود و مطالعات نشان داده است که میزان خودکشی در مردان بیشتر از زنان است همچنین مردان به علت اینکه روش های خشن تری اعمال می کنند درصد اینکه خودکشی منجر به مرگ شود بیشتر است.
احتمال خود کشی فرد در خانواده هایی که سابقه خودکشی دارند زیاد است همچنبن اگر فرد قبلا اقدام به خودکشی کرده باشد احتمال اقدام مجدد نیز وجود دارد.در بین جوانان مشکلات اجتماعی و فقر و بیکاری از علت های مهم خودکشی به حساب می آید.

در کتاب دستنامه روانپزشکی بالینی کاپلان و سادوک آمده است که :
«برای توصیف افکار یا رفتارهای شبه خودکشی از اصطلاحات مختلفی استفاده شده که باید در معنای دقیق خود به کار روند» این اصطلاحات شامل:

خودکشی:

مرگ به دست خود همراه با شواهد آشکار یا ضمنی که قصد فرد برای مردن را نشان دهند.

اقدام به خودکشی:

جرح خویشتن که منجر به مرگ نشده همراه با شواهد آشکار یا ضمنی که قصد فرد برای آشکار مردن را نشان می دهد.

اقدام به خودکشی عقیم مانده:

رفتاری که می توانست منجر به جرح خویشتن شود همراه با شواهد آشکار یا ضمنی که فرد برای مردن را نشان دهند البته این رفتار پیش از وارد آوردن آسیب متوقف شده است.

شبه خودکشی:

بیمارانی که با خود آزاری(مثل بریدن پوست) قصد صدمه زدن به خود دارند اما معمولا آرزوی مردن ندارند.

افکار خودکشی:

فکر کردن به طلب مرگ; میزان جدی بودن آن متغیر بوده و بستگی به داشتن طرح مشخص برای خودکشی, و میزان تمایل به خودکشی دارد.

قصد خودکشی:

توقع و میل ذهنی به پایان یافتن زندگی

میزان کشندگی رفتار خودکشی:

خطر عینی برای زندگی که بستگی به روش یا اقدام خودکشی دارد(مثلا پرین از بلندی بسیار کشنده است در حالی که برین مچ میزان کشندگی کمتری دارد).

اما برای حل مشکل خودکشی راه هایی وجود دارد.خانواده بیشترین کمک را به می تواند برای فرد انجام دهد.خانواده ها باید بدانند که همیشه در کنار هم از پس مشکلات بر می آیند.همیشه گوش شنوا می تواند راه حل بسیاری از مشکلات باشد.کسانی که دارو های روانی مصرف میکنند باید کنترل شوند. در خانواده اگر فردی افکار خودکشی داشت باید به سرعت به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کند چون فرد افسرده اگر دنبال درمان بیماری خود نباشد بعد از مدت کوتاهی افسردگی مزمن می شود و احتمال خودکشی هم افزایش می یابد. روش دیگر آموزش آموزه های دینی مبنی بر اینکه این عمل در مذهب شما گناه محسوب می شود. جامعه و دولت ها با برگذاری کارگا ه های آموزشی برا ی خانواده ها و نوجوانان و جوانان گام بزرگی در حل این مشکل می توانند بر دارند. رسانه های ملی با پخش فیلمهای شاد و یا آموزنده می توانند بسیار موثر باشند. در حالتهای شدید تر بستری شدن های طولانی مدت توصیه می شود.
این نکته بسیار مهم است که خانواده ها و حمایت های اجتماعی درصد بزرگی ار این مشکل را می توانند حل کنند.فردی که به این مرحله از زندگی شخصی رسیده نیاز به کمک دارد شما می توانید این اطمینان را به او بدهید که به کمکش می روید.

اطلاعات بیشتر 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply